MD6002FHXV
MD6002FHXV
SKU: MD6002FHXV
MD6002FHXV Transistor Silicon NPN - PNP CASE: 610A-04 MAKE: Motorola Semiconductor
Product specifications
Type Transistor Silicon NPN - PNP
Case 610A-04
Manufacturer Motorola Semiconductor
fT Min (Hz) 200M
Min hFE 100
Mat. Silicon Logic
Polarity NPN*PNP
PD Max. (W) 400m
@VCE (test) (V) 10
@Ic (test) 150m
Ic Max. 500m
Vceo Max. 30
Pinout Equivalence Number N/A
Surface Mounted Yes/No YES
Maximum Collector Power Dissipation (Pc) 0.4 W
Maximum Collector-Base Voltage |Vcb| 60 V
Maximum Collector-Emitter Voltage |Vce| 30 V
Maximum Emitter-Base Voltage |Veb| 5 V
Maximum Collector Current |Ic max| 0.5 A
Max. Operating Junction Temperature (Tj) 200 °C